Jak oduczyć psa gryzienia butów?

Z psami jest trochę jak z małymi dziećmi. Te wspaniałe stworzenia potrafią zapewnić wiele radości i ubarwić życie. Czasem jednak ich zachowanie bywa dość irytujące. Przykładem tego sytuacje, gdy czworonóg gryzie obuwie. Dlaczego jednak to robi i w jaki sposób go tego oduczyć?

Czy psy często gryzą buty?
Pod względem statycznym można powiedzieć, że psy dość rzadko gryzą buty. Kiedy jednak taki problem się pojawi, to bywa on mocno odczuwalny. Ludzie często traktują swoje obuwie bardzo osobiście. W dodatku może to być kłopot finansowy, w końcu wysokiej jakości buty czasem kosztują niemało.

Pewnym pocieszeniem może być to, że psy wybierają obuwie do pogryzienia w sposób losowy. Nie muszą to być więc nasze najlepsze wyjściowe buty, czy ulubione szpilki, ale np. stare kapcie, czy też rzadko używane klapki.

Skala zniszczeń także bywa bardzo różna. Czasem czworonóg gryzie buty tak lekko, że nie wyrządza im praktycznie żadnych widocznych szkód. Innym razem jednak może wręcz rozerwać obuwie na strzępy.

Dlaczego psy gryzą buty?
Pst z natury lubią gryźć. Ta czynność w ich przypadku nie jest wykorzystywana wyłącznie do przegryzania jedzenia. Ten nawyk mają od wieku szczenięcego, kiedy często gryzą np. meble. Dorosłe psy czasem zaś lubią lekko gryźć ludzką rękę w trakcie zabaw. Dla nich jest to coś zupełnie naturalnego, można powiedzieć, że traktują to wręcz jako gest sympatii.

Dlaczego jednak psy tak często za cel gryzienia wybierają sobie akurat buty? Wynika to z tego, że są one przesiąknięte zapachem właściciela. Warto też pamiętać, że u psów to węch jest zdecydowanie dominującym zmysłem. To właśnie z powodów zamiłowania do zapachu właściciela psy dużo częściej gryzą buty domowników niż gości.

Co robić, gdy pies gryzie obuwie?
Psy, jak każde zwierzęta działają instynktownie. Wyróżnia je jednak to, że są w stanie zaadaptować zachowania, które są akceptowane w jego społeczności, czyli wśród ludzi. Taką zdolność przyswajania nawyków mają jednak głównie w wieku szczenięcym.

Dlatego też w przypadku gryzienia butów przez szczeniaka trzeba działać jak najszybciej. Najprawdopodobniej sam pies z takich zachowań nie wyrośnie. Warto więc odciągać od niego buty, jeśli próbuje je gryźć i komunikatem werbalnym przekazać mu, że jest to zachowanie nieakceptowalne. Szczeniak powinien szybko zakodować sobie to wydarzenia i pamiętać o nim przez całe życie.

Można też chować buty przed psem, np. przy pomocy ich chowania do szafy zamykanej na klucz. Zwykle jest to jednak bardziej ucieczka od problemu niż jego rozwiązanie. W dodatku takie rozwiązanie jest dalekie od komfortowego.

Kiepskim pomysłem jest zaś darowanie psu przekąski, kiedy gryzie on buty. Może się wydawać, że w ten sposób odciągnie się go od wyrządzani szkód w obuwiu, jednak jest to bardzo krótkoterminowa strategia. W umyśle psa pojawi się bowiem informacja, że za gryzienie butów będzie on nagradzany przez otrzymywanie jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cocktail