Owczarek szkocki długowłosy

Owczarek szkocki długowłosy, popularnie nazywany collie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras. Wiele osób mylnie nazywa te owczarki „lassie”, co ma związek z książką Erica Knighta pod tytułem „Lassie, wróć”. Imię suczki z książki utożsamiane jest z nazwą rasy. Na podstawie powieści powstał serial i kilka filmów, które były bardzo chętnie oglądane nie tylko przez najmłodszych.

Rozmiar

Owczarek szkocki długowłosy to pies mieszczący się w kategorii psa średniego. Wysokość w kłębie to od 56 do 61 cm u samca oraz 51 do 56 cm u samicy. Waga tych owczarków waha się pomiędzy 18 a 25 kg.

Wygląd

Zarówno owczarki długowłose, jak i krótkowłose mają identyczną budowę ciała, lecz różnią się futrem. Collie z krótkimi włosami są silniejsze – fizycznie i psychicznie – oraz pewniejsze w kontaktach z ludźmi. Krótka sierść, łatwiejsza w pielęgnacji sprawiła, że były częściej wybierane do pracy. Tymczasem collie z długimi włosami to raczej psy wystawowe i do towarzystwa, ze względu na wrażliwość i delikatny charakter.

Szata owczarka szkockiego długowłosego jest długa i gęsta. Włosy są twarde i mocne, a podszerstek bardzo przyjemny w dotyku – puszysty, miękki i gęsty. Grzywa obfita prawie jak u lwa a ogon gęsty.

Pielęgnacja sierści

Wbrew pozorom pielęgnacja collie nie jest trudna. Jedynie gęsta „czupryna” tej rasy wymaga regularnej pielęgnacji. Matowa, splątana i rzadka sierść u psa jest znakiem problemów, dlatego trzeba zwrócić na nią szczególną uwagę.

Pragnąc jedwabistej, gęstej i lśniącej sierści u owczarka szkockiego długowłosego trzeba pamiętać, że nie polecane jest codzienne szczotkowanie. Może ono doprowadzić do osłabienia struktury włosa, a co za tym idzie do wypadania futra. Wystarczy szczotkować psa raz na 3-4 tygodnie.

Temperament

Owczarki szkockie długowłose są bardzo wrażliwe i delikatne. Mają umiarkowany temperament. Są oddane, wierne i oddane swoim właścicielom. Nie bez powodu pisarz Eric Knight wybrał na czworonożną bohaterkę Lassie sukę właśnie tej rasy. W powieści czytamy o losach suczki, która wielokrotnie próbuje wrócić do swojego prawdziwego właściciela. Owczarki szkockie są przyjazne wobec dzieci – bardzo je lubią i są w stosunku do nich delikatne i uważne. Przepadają za obecnością swojego opiekuna. Nie ufają obcym i nie dają się łatwo zwieść. Bardzo dobrze stróżują.

Collie nie mają problemów z zaprzyjaźnieniem się z pozostałymi rasami psów ani innymi zwierzętami. Są aktywne, cieszą się z okazji do ruchu, lecz bez problemu przystosują się do mieszkania w mieście. Wystarczy zapewnić im dzienną dawkę ruchu i zajęcie, żeby się nie nudziły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cocktail