Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki jest najpopularniejszym psem na świecie. Niemal każdy zna kogoś, kto ma tego niezwykłego psa. Charakteryzuje się on niezwykłą inteligencją i bardzo przyjaznym stosunkiem do człowieka. Pies nadaje się do wielu różnorodnych zadań, dlatego bywa nazywany psem służbowym. Posiada niebywałą wytrzymałość, instynkt i zdolność do nauki nowych rzeczy. Bardzo ważną, o ile nie najważniejszą cechą owczarka niemieckiego jest to, że bardzo przywiązuje się do swojego właściciela. Pies zawsze będzie trwał u boku swojego pana. Nie dziwi więc fakt, że jest on traktowany jako członek rodziny, towarzysz zabaw i kompan do spacerów. Również służby mundurowe korzystają z pomocy owczarków np. do wykonywania różnych zadań.

Rozmiar

Owczarek niemiecki należy do grupy psów dużych. Rozmiar dorosłego osobnika waha się od 55 do 65 cm. Samice są minimalnie mniejsze od samców. Różnica w wysokości to około 5 cm. Jeśli chodzi o wagę, dorosły samiec może ważyć pomiędzy 30 a 45 kilogramów. Samica waży około 22-32 kilogramy. Płeć odgrywa dużą rolę w wielkości i wadze zwierzęcia i może stanowić ważny argument w trakcie podejmowania decyzji o tym, czy ktoś pragnie kupić samca, czy samicę. Owczarki są wylewne i często witają swojego właściciela, wstając na dwie łapy i opierając się o niego, co może być problemem dla ludzi o delikatniejszej budowie ciała.

Wygląd

Pies posiada prostokątną sylwetkę z prostym grzbietem, dużą klatką piersiową i przedpiersiem. Kończyny są bardzo mocno zbudowane i proste. Owczarek niemiecki ma długi ogon, który jest mocno owłosiony i nisko osadzony.

Najczęściej spotykane umaszczenie sierści u owczarków niemieckich, to czarny z rudym z jasnoszarym podpaleniem. Występuje on także w innych kolorach jak: czarny z podpalanymi łapami, czarny jednolity i inne. Umaszczenie owczarka niemieckiego można stwierdzić dopiero po zrzuceniu pierwszej okrywy, dlatego nie wolno sugerować się tym, jak prezentuje się szczeniak, gdyż z czasem mogą wystąpić duże zmiany.

Pies może mieć długi lub krótki włos. Do roku 2011 instytucje klasyfikujące psy rasowe uznawały tylko sierść krótką. Długa szata jest miękka i nie przylega do ciała. Bardzo mocno owłosiona szyja formuje swego rodzaju grzywę, która wraz z resztą owłosienia sprawia, że pies wydaje się o wiele potężniejszy i większy.

Pielęgnacja sierści i odżywianie

Owczrek z krótkim włosem jest łatwy w pielęgnacji. Należy go regularnie szczotkować, aby jego szata zachowała jak najlepszą strukturę. Do tego dochodzą standardowe procedury przy zwierzętach – regularne odrobaczanie i szczepienie. Ważne jest, aby kontrolować uszy i oczy i psa, gdyż mogą wymagać czyszczenia. Przy jakiejkolwiek niepożądanej zmianie, należy się udać na konsultację weterynaryjną.

Bez względu na poziom aktywności fizycznej, owczarek niemiecki powinien spożywać 70% mięsa w swoich posiłkach. Ilość ogólna pożywienia powinna być dostosowana do trybu życia psa. Pozostałe 30% pożywienia to warzywa i owoce, aby miał dostęp do wszelkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin.

Dieta jest bardzo ważna u owczarka niemieckiego, ponieważ jako pies duży, mogą wystąpić u niego problemy ze stawami obecne przy zwiększonej masie ciała. Zbyt kaloryczne posiłki mogą znacząco przyspieszyć wzrost szczeniaka i kumulować naprężenia występujące w stawach zwierzęcia. Przez pierwsze miesiące życia należy zwrócić szczególną uwagę na dietę i wzrost masy psa, żeby skutecznie wyeliminować ten problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cocktail