Szczeniaki w domu

Nadchodzi moment, kiedy w domach hodowców psów (a także pozostałych psich posiadaczy) pojawiają się szczenięta. Ich obecność każdorazowo wiąże się koniecznością odpowiedniego przygotowania pomieszczeń. O tym, na jakie elementy wyposażenia trzeba zwrócić szczególną uwagę, przeczytacie w tym wpisie.

Legowisko dla szczeniaków

Pierwszoplanową rolę w pomieszczeniu, w którym przebywać będzie psia mama ze szczeniętami pełni legowisko. Jego funkcję najczęściej spełnia skrzynia z umieszczonym wewnątrz kocykiem. To co istotne, to ruchoma ścianka pełniąca funkcję drzwi i umożliwiająca na późniejszym etapie swobodne poruszanie się szczeniąt na drodze legowisko – miska. Skrzynia powinna być na tyle duża, by zapewnić możliwość swobodnego spania suce z młodymi. Jej wymiary zawsze uwarunkowane są rasą psów.

Co na podłogę?

W otoczeniu szczeniąt niezwykle ważna jest podłoga, a właściwie to, co na niej położymy. Na początkowym etapie konieczne jest umieszczenie w pomieszczeniu chłonnych mat higienicznych, które należy wymieniać tak często, jak to niezbędne.

Gdy szczeniaki nieco podrosną i zaczną samodzielnie się poruszać należy zadbać o podłogę. Dla większości szczeniąt, szczególnie małych ras, nieodpowiednie są dywany. Ich długie włosie bywa przyczyną alergii a dodatkowo utrudnia swobodne poruszanie się i oczywiście trudno utrzymać je w czystości. Brak jakiegokolwiek podłoża również jest nieodpowiednim wyborem, gdyż szczeniętom trudno utrzymać równowagę na podłożach stosunkowo śliskich, na przykład na panelach podłogowych. Dobrym wyborem są tkane na płasko kilimy szczególnie te wykonane z naturalnych materiałów. Opcją są kilimy wełniane, które można wielokrotnie prać.

Temperatura pomieszczenia

W pomieszczeniu, w którym będą przebywały szczenięta konieczne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury, wynoszącej przynajmniej 18 stopni dla ras małych. Rasy, które tradycyjnie przebywają na zewnątrz, na przykład owczarki kaukaskie, nie wymagają pomieszczeń ogrzewanych. Mogą w pierwszych tygodniach życia mieszkać w garażu, ale pod nieobecność mamy trzeba im zapewnić elektryczny kocyk lub owinięty w koc termofor.

Automatyczne drzwiczki

Pomieszczenie, w którym przebywać będzie suka ze szczeniętami musi zapewniać psiej mamie możliwość swobodnego wyjścia. Jest to niezbędne, gdyż suka od czasu do czasu potrzebuje odpoczynku od swoich dzieci. Swobodne wyjście ma również wymiar praktyczny, gdyż jest informacją dla właściciela, że suka potrzebuje spaceru. Na rynku dostępne są automatyczne drzwi dla psa, otwierane mikrochipem. W drzwiach montuje się klapkę, której blokada zwalnia się w momencie podejścia psa do drzwi. Chip sterujący umieszczony jest w obroży. Dzięki temu ryzyko, że pomieszczenie opuści szczeniak jest naprawdę niewielkie.

Poza tym w pomieszczeniu, w którym będą początkowo przebywały szczenięta trzeba zwrócić szczególną uwagę na wszystkie przedmioty stojące na podłodze lub znajdujące się na takiej wysokości, że będą mogły zostać dosięgnięte przez psy. Należy je odpowiednio zabezpieczyć lub usunąć z pomieszczenia.

cocktail