Welsh Corgi Pembroke

Welsh corgi pembroke to rasa nadzwyczaj przyjacielska i otwarta na świat. Wesoły, bystry i bardzo pojętny uczeń. Ma skłonność do nadmiernego szczekania, ale wynagradza to umiejętnością bezbłędnego wyczuwania nastroju opiekuna. Od wielu lat Welsh corgi pembroke to ulubiona rasa królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – Elżbiety II.

Rozmiar

Welsh corgi pembroke to pies mały. W kłębie mierzy od 25 do 30 cm wysokości. Pies waży pomiędzy 10-12 kilogramów a suka 9-11 kilogramów.

Wygląd

Głowa psa rasy Welsh corgi pembroke przypomina z wyglądu łebek lisa. Jest szeroka i spłaszczona pomiędzy uszami. Corgi mają okrągłe, brązowe oczy i spiczaste, zaokrąglone na końcach uszy. Tułów tych psów jest średniej długości, nieproporcjonalny do krótkich łap. Kończyny przednie i tylne o bardzo mocnych kościach, łapy owalne z mocnymi pazurami. Ogon może być krótki lub długi.

Pielęgnacja sierści

Jeśli chodzi o pielęgnację Welsh corgi pembroke to nie stanowi ona trudności. Psy linieją tylko dwa razy w ciągu roku, a przez cały rok zrzucają tylko umiarkowaną ilość futra. Corgi wymaga czesania raz w tygodniu. Ze względu na długi tułów i krótkie łapy ta rasa wnosi do domu lub mieszkania dużo piachu, błota i wody. Zaleca się wytarcie psa przed wejściem do pomieszczenia. Chcąc wykąpać psa, musimy sięgnąć po naturalne kosmetyki, które nie spuszą sierści. Welsh corgi permbroke wysycha sam w ciągu kilku godzin. Niecierpliwi mogą użyć suszarki.

Temperament

Welsh corgi pembroke to pogodny i żywiołowy pies. Silny instynkt każe mu nie oddalać się od opiekunów, więc nie trzeba się martwić, że pupil wyruszy na samotną wyprawę. Na równi przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Corgi są niezwykle cierpliwe, wiec idealnie nadają się dla osób starszych i dzieci.

Rasa jest bardzo otwarta i ufna. Nie okazuje strachu przed obcymi i chętnie wita w domu wszystkich gości. To, czy corgi będzie się dogadywał z innymi psami i zwierzętami, zależy od odpowiedniej tresury.

cocktail