Golden retriever

Golden retriever to wymarzony przyjaciel rodziny z dziećmi. Spokojny, wierny i oddany. Jego sierść jest miękka i nie wymaga wielogodzinnej pielęgnacji. Goldeny potrzebują jednak „wyszaleć się” na powietrzu, dlatego ważne jest, żeby opiekunowie zadbali o sposobne miejsce, jak i czas dla pieska.

Rozmiar

Golden retriever to pies średniej wielkości. W kłębie mierzy od 56 do 61 cm wysokości (samiec) oraz od 51 do 56 cm (samica). Jest proporcjonalny i wygląda nadzwyczaj atrakcyjnie. Ciemne i duże oczy goldenów zdobywają serce każdego, nawet zatwardziałego antagonisty psów. Rasa bardzo aktywna, silna i wytrzymała. Psy mają mocne kości i są dobrze zbudowane. Ważą pomiędzy 30 a 40 kilogramów.

Wygląd

Wbrew pozorom pielęgnacja sierści golden retrievera nie jest trudna. Goldeny mają gładkie lub falowane futro, które przylega na plecach, a na tyłach łap i brzuchu jest opierzone. To właśnie ta opierzona część sierści psa – podszerstek – chroni pupila przed zimowymi mrozami i jesienną pluchą. Co do koloru goldenów, decydując się na pieska, możemy wybrać osobnika z bardzo jasnym (prawie białym) futrem lub zdecydować się na ciemniejszego przyjaciela – wybór jest szeroki i obejmuje wiele odcieni od jasnego blondu aż do ciemnego złota, wpadającego w miedź.

Pielęgnacja sierści

Wiadomo, że najlepiej wybrać psa ze sprawdzonej hodowli, która zajmuje się tym od lat i w dodatku posiada wszelkie możliwe certyfikaty zdrowia i rodowody. Golden retrievery tracą sierść przez cały rok (a nie dwa razy do roku). Dlatego należy regularnie wyczesywać futro. Pozwoli to uniknąć ogromnej ilości sierści w całym domu. Latem usuwanie starego futra pomoże psu lepiej się wentylować. Psy tej rasy nie lubią upałów.

Temperament

Jak wspomniano na wstępie, golden retriever to pies wymarzony dla rodziny z małymi i większymi dziećmi. Jest spokojny i niezwykle posłuszny. Przyjemność sprawia ma nauka i podlizywanie się swojemu właścicielowi i innym domownikom. Goldeny są bardzo towarzyskie i pragną być z człowiekiem podczas każdej aktywności, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Pies bardzo oddany, pogodny i zgodny. Świetnie „dogaduje się” z maluchami i nie przeszkadza mu nawet namolne dotykanie przez najmłodszych, które z pewnością wystawiłoby na próbę cierpliwość psa innej rasy. Mając golden retrievera można przygarnąć także inne zwierzęta, ponieważ te psy lubią nie tylko towarzystwo ludzi, ale również innych gatunków zwierząt. Potrafią zaprzyjaźnić się nawet z kotem i kanarkiem.

Golden Retrievery nie nadają się kompletnie na psy stróżujące i obronne, bo ich przyjacielskie usposobienie nakazałoby im raczej powitać włamywacza niż go przepędzić. Nie mają prawie wcale zmysłu ochronnego. Jednakże są skore do nauki, bardzo inteligentne i wprost stworzone, by służyć ludziom, również osobom niewidomym lub niepełnoprawnym. Goldeny szybko uczą się odpowiednich zachowań wobec takich osób i doskonale sprawdzają się jako psy terapeutyczne i towarzyszące.

Ta rasa jest też cenna dla służb policyjnych i ratunkowych. Ich dobrze rozwinięty instynkt i słuch sprawiają, że z powodzeniem wytropią ludzi, ładunki wybuchowe oraz narkotyki. Goldeny to ponadto rasa świetnych pływaków.

cocktail