Maltańczyk

Mały, biały i uroczy piesek z długą sierścią to z pewnością Maltańczyk. Bardzo wrażliwy i delikatny szuka towarzystwa człowieka. Nie znosi samotności, jest świetnym kompanem i rozweseli każdego. Maltańczyki uwielbiają ruch, bieganie i wszelką aktywność fizyczną, lecz seniorzy nie muszą się tym martwić. Ze względu na małe rozmiary pies jest w stanie zaspokoić potrzebę ruchu nawet w kawalerce na trzecim piętrze.

Rozmiar

Maltańczyk to pies bardzo mały. W kłębie mierzy od 21 do 25 cm wysokości – w przypadku psów – oraz od 20 do 23 centymetry u suk. Psy tej rasy ważą od 2 do 4 kilogramów.

Wygląd

Głowa Maltańczyka jest okrągła i proporcjonalna. Uszy trójkątne, osadzone wysoko i porośnięte długim futrem. Oczy są duże, bystre i szeroko otwarte. Kończyny przednie i tylne o mocnych kościach, łapy okrągłe, opuszki i pazury czarne lub bardzo ciemne.

Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja Maltańczyka jest pracochłonna i wymaga dużo wolnego czasu. Trzeba kąpać psa minimum raz na dwa tygodnie, regularnie czesać i układać sierść. Futro można strzyc, co znacząco ułatwia dbanie o psa. Rasa nie linieje, co jest dużym plusem dla osób starszych. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na oczy Maltańczyka, ponieważ na sierści pod oczami pojawiają się często brązowe, nieestetyczne zacieki. Uszy i zęby także wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Temperament

Maltańczyki są niezwykle przywiązane do człowieka i nie znoszą dobrze samotności. Dlatego najlepiej im w domu osób starszych, gdzie ich opiekun jest zawsze z nimi. Psy uwielbiają pieszczoty, lubią się przytulać i bardzo często chcą spać z właścicielem w jego łóżku.

Maltańczyki chętnie spacerują i bawią się bardzo żywiołowo. Jeśli opiekun nie ma czasu lub siły na aktywność fizyczną, pies świetnie poradzi sobie w domu, gdzie również zaspokoi naturalną potrzebę ruchu. Bardzo inteligentna i pojętna rasa.

cocktail