Yorkshire terier

Niezwykle popularny pies, zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi, ale również singli. Ze swoim długim włosem (z różowymi kokardami), małą posturą i słodkimi oczami często bywa mylony z maskotką. Należy pamiętać, że jest to terier, który był wykorzystywany do polowań na gryzonie i natura łowcy pozostanie w nim na zawsze. York jest bardzo inteligentny i żywiołowy, dlatego potrzebuje dużo czasu od swojego właściciela, który zapewni mu odpowiednio zróżnicowaną aktywność fizyczną.

Psy o tej posturze są często postrzegane jako nieobliczalne, jednak nie w tym przypadku. Dobrze ułożony yorkshire terier potrafi być bardzo spokojny i zrównoważony. Co ciekawe rasa ta ma bardzo specyficzny rodzaj włosia, które przypomina budową ludzkie włosy i nieustannie rośnie.

Rozmiar

Yorkshire terier osiąga niewielkie rozmiary, dlatego jest zaliczany do grupy psów małych. Jego wysokość u dorosłego osobnika to około 25 cm, a waga u zdrowego osobnika dochodzi do 3,1 kg.

Wygląd

Yorki to bardzo niepozorne zwierzęta i przy tak małych rozmiarach nazywa się je psami miniaturkami. Posiadają prosty grzbiet zakończony prostym ogonem, który zazwyczaj jest zadarty do góry i jest okryty obfitą sierścią. Kończyny mają proste i dobrze umięśnione. Ich głowy są małe i charakteryzują się płaską mózgoczaszką. Oczy są ciemne i średniej wielkości. Nie mogą być wyłupiaste. Uszy są wysoko osadzone i sterczące o trójkątnym kształcie.

Pielęgnacja

York wymaga stosunkowo dużo czasu na pielęgnację. Jego włosy rosną przez całe życie i nie wypadają, dlatego nie ma problemu z linieniem. Wymagają one jednak pracy, do której musi się przyzwyczaić właściciel i pies od małego, ponieważ może się w przyszłości buntować przed zabiegami pielęgnacji. Psa należy codziennie czesać w bardzo delikatny sposób. Kąpiel powinna odbywać się raz w tygodniu z zastosowaniem wszystkich zalecanych środków pielęgnacji włosa.

cocktail