Shih tzu

Shih tzu jest małym, niezwykle energicznym psem, który jest bardzo oddany swojemu właścicielowi. Posturą i zachowaniem przypomina trochę kota. Lubi od czasu do czasu być sam, chadza własnymi ścieżkami i to on decyduje, czy ma ochotę na czułości. Pies posiada długą, imponującą sierść.

Jest bardzo pogodny i potrafi wprawić niemal każdego w dobry humor. Pozostawiony samemu w domu po prostu pójdzie spać i nie będzie psocił. Dobrze dogaduje się ze wszystkimi członkami rodziny, łącznie z innymi czworonożnymi członkami rodziny.

Rozmiar

Shih tzu należy do grupy psów małych. Wysokość dorosłego osobnika może dochodzić do 27 cm. Masa ciała waha się w granicach od 4,5 do 9 kg.

Wygląd

Pies charakteryzuje się proporcjonalną budową ciała, Jego głowa jest okrągła, szeroka i bardzo mocno owłosiona. Posiada duże, okrągłe i szeroko rozstawione oczy. Jego uszy pomimo tego, że są duże i zwisające, to bardzo często nie widać ich spod długich włosów.

Pielęgnacja

Shih tzu linieje raz w życiu – zmieniając szczenięcą szatę na dorosłą w wieku około ósmego miesiąca życia. Pomimo tego jego długi włos wymaga szczotkowania kilka razy w tygodniu. Kiedy zmienia sierść, należy czesać go codziennie. Psu trzeba wiązać kucyk na głowie i przemywać oczy zwilżonym wacikiem.

cocktail