Nowofundland

Nowofundlandy to ogromne psy o bardzo łagodnym usposobieniu. Rozmiarami zbliżone do człowieka, nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia. Są spokojne i idealnie nadają się dla rodziny. Dobrze odnajdują się w towarzystwie innych zwierząt i ludzi. Posiadają instynkt, który wymusza na nim ratowanie właściciela, często nawet w sytuacjach, kiedy nie jest to potrzebne. Nowofundland jest pełen energii i ogólnie uważany za jedną z najbardziej przyjacielskich ras na świecie. Jeśli ktoś boi się dużych zwierząt, powinien zapoznać się z rozmiarami, jakie osiąga dorosły osobnik, aby nie zostać w przyszłości zaskoczonym.

Rozmiar

Nowofundland kwalifikuje się do grupy psów olbrzymich. Dorosły pies może mierzyć do 71 cm wysokości i ważyć do 69 kg, jego długość to około 90 cm. W przypadku samicy wysokość to 66 cm i waga – 54 kg.

Wygląd

Pies posiada masywną i silnie umięśnioną sylwetkę, a także długie i gęste włosie. Co ciekawe przy jego gabarytach charakteryzuje się wyjątkowo dobrą kondycją i swobodą ruchów. Jako typ psa, który uwielbia wodę, został wyposażony w błonę pławną i nieprzemakalną sierść. Jego szata charakteryzuje się dość długim włosiem nieskręcanym, lecz lekko falistym. Jego umaszczenie może być: czarne, biało-czarne, brązowe, stalowe.

Pielęgnacja

Pielęgnacja nowofundlanda wymaga dużo czasu od swojego opiekuna. Jego długa i gęsta szata musi być często czesana. W czasie linienia na wiosnę trzeba to robić codziennie, by zapobiec tworzeniu się kołtunów. Kąpiel powinna odbywać się nie częściej niż raz na dwa miesiące, z użyciem szamponu dla psów długowłosych. Po kąpieli należy dobrze wysuszyć uszy, aby zapobiec chorobom grzybicznym i innym stanom zapalnym.

cocktail